انتشارات آریارمنا

انتشارات آریارمنا بر آن است تا کتاب‌های ارزندۀ تألیفی و ترجمه ای پژوهشگران ایرانی یا نیرانی را در زمینه‌های گوناگون ایران‌شناسی همچون باستان‌شناسی، تاریخ، فرهنگ و زبان های باستانی منتشر کند، کتاب‌هایی که برای شناخت تاریخ و فرهنگ گرانسنگ و ورجاوند ایران بسیار ارزشمند هستند. با توجه به پیوندها و ریشه‌های ژرف و عمیق فرهنگی میان ایران و جهانِ بشکوه ایرانی که از سده‌ها بلکه هزاره‌های دور و دراز برجا بوده است و در دهه‌های اخیر تلاش دشمنان بر آن بوده تا این پیوندهای ژرف را بگسلند و ریشه‌های عمیق را با تیشه برکنند، ایران فرهنگی که دل و دین به آن سپرده‌ایم از چشم دست‌اندرکاران انتشارات آریارمنا دور نمانده و چاپ کتاب‌های پژوهشی و ترجمه‌ای ارزنده دربارۀ جهان ایرانی یا ایران فرهنگی از اولویت‌های انتشارات آریارمنا است؛ باشد که از این راه پیوندهایمان پیوسته‌تر و ریشه‌هایمان ژرف‌تر شود. کتاب‌های انتشارات آریارمنا پیشکشی ناچیز است به ایرانیان، ایرانی‌تباران، ایران دوستان و همۀ مردمان جهان ایرانی که ایران و جهان ایرانی را از جان دوست‌تر می‌دارند.

سکونتگاه های عیلامی و هخامنشی دشت دهلران

کتاب سکونتگاه های عیلامی و هخامنشی دشت دهلران توسط باستان شناسان آمریکایی هنری رایت و جیمز نیلی در سال 1964 میلادی پس از تحقیقات میدانی گسترده در سفرهای متعدد به منطقه دهلران در سال 2011 به صورت مجموعه مقالاتی در قالب کتاب انتشار یافته و در سال 2016 به همت و تلاش دکتر حسنعلی عرب، عضو هیات علمی دانشگاه هنر شیراز، به فارسی ترجمه گردیده است.


این کتاب در 8 فصل از شروع کار تحقیقاتی تا روشها و مدلهای مورد استفاده و یافته ها و دستاوردهای بدست آمده به شیوه ای ساده اما علمی به شرح زیر بیان شده است.
به دنبال مقدمه ای در بخش یک، بخش 2 شامل طرح تحقیق، بررسی و روش‌های به‌کار رفته در بازیابی اطلاعات خواسته شده در طرح تحقیق و تحلیل اطلاعات در آزمایشگاه آمده است. در بخش سوم، توصیف اشیای دسته بندی شده هر مرحله و سفال‌های به دست آمده از سطح محوطه‌ها انجام شده و برخی از مجموعه‌های هر مرحله به صورت مصور آمده است. جدول پیوست الف مربوط به برخی از دسته بندی‌های اشیای یافت شده در محوطه‌ها است. می‌توان نتیجه گرفت، این داده‌ها کار پژوهشگرانی را بهبود می بخشد که با استفاده از این تصاویر و شماره‌ها اطلاعات استقراری را دوباره تفسیر می‌کنند. در بخش چهارم جزییات هر محوطه‌ای ارائه شده است که شامل: 1) نامگذاری عددی محوطه‌ها و نام آن‌ها (در صورتی که نامی ثبت شده باشد)؛ 2) سه شبکه موقعیتی برای طول و عرض جغرافیایی به ‌کار رفته؛ شبکه مرکاتور عرضی که در نقشه‌های شرکت ملی نفت ایران به ‌کار رفته، نقشه‌ای جدید و شبکه مرکاتور عرضی جهانی؛. 3) ابعاد محوطه؛ 4) خلاصه‌ای دربارۀ ساختار محیطی محوطه؛ 5) بحث درباره خصوصیاتی از قبیل آشفتگی‌های سطحی، ساختار سنگ، تجمع غیر معمول مصنوعات و اختلالات ناشی از استقرارهای بعدی؛ 6) بحث درباره مراحل فرهنگی؛ 7) هر گونه توضیحی که در تفسیر اندازه محوطه یا مشخصه‌های آن‌ها در مراحل خاصی نیاز است؛ و در پایان 8) تمام منابع منتشر شده. جزییات نقشه¬ها، ذکر ویژگی های قابل مشاهده و ارجاعات نیز در این بخش آورده شده‌اند. در بخش 5، مدارک در چارچوب الگوهای استقراری متوالی ترکیب شده‌اند. در بخش 6، مسائل خاص مدیریت منابع آبی مطرح می‌گردد. بخش 7 نمایی کلی از منابع مستند ایجاد کرده و منابع تاریخی و شواهد باستان شناسی را ترکیب می‌کند. در پایان، بخش 8 بحث هایی را دربارۀ تغییرات محیطی، فرایندهای اقتصادی و سازمان سیاسی دشت دهلران در زمان پادشاهی‌های نخستین ارائه می‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *