انتشارات آریارمنا

انتشارات آریارمنا بر آن است تا کتاب‌های ارزندۀ تألیفی و ترجمه ای پژوهشگران ایرانی یا نیرانی را در زمینه‌های گوناگون ایران‌شناسی همچون باستان‌شناسی، تاریخ، فرهنگ و زبان های باستانی منتشر کند، کتاب‌هایی که برای شناخت تاریخ و فرهنگ گرانسنگ و ورجاوند ایران بسیار ارزشمند هستند. با توجه به پیوندها و ریشه‌های ژرف و عمیق فرهنگی میان ایران و جهانِ بشکوه ایرانی که از سده‌ها بلکه هزاره‌های دور و دراز برجا بوده است و در دهه‌های اخیر تلاش دشمنان بر آن بوده تا این پیوندهای ژرف را بگسلند و ریشه‌های عمیق را با تیشه برکنند، ایران فرهنگی که دل و دین به آن سپرده‌ایم از چشم دست‌اندرکاران انتشارات آریارمنا دور نمانده و چاپ کتاب‌های پژوهشی و ترجمه‌ای ارزنده دربارۀ جهان ایرانی یا ایران فرهنگی از اولویت‌های انتشارات آریارمنا است؛ باشد که از این راه پیوندهایمان پیوسته‌تر و ریشه‌هایمان ژرف‌تر شود. کتاب‌های انتشارات آریارمنا پیشکشی ناچیز است به ایرانیان، ایرانی‌تباران، ایران دوستان و همۀ مردمان جهان ایرانی که ایران و جهان ایرانی را از جان دوست‌تر می‌دارند.

نوروزنامه سغد منتشر شد

کتاب «نوروزنامه سغد» به کوشش نورعلی نورزاد و برگردان علی ایلنت از سوی پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «نوروزنامه سغد» به کوشش دکتر نورعلی نورزاد با ترجمه علی ایلنت توسط پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی منتشر شد.

در این اثر به صورت مجزا به بررسی آداب و رسوم نوروزی در مناطق مختلف تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان و خراسان پرداخته شده است اما تاکید ویژه بر روی آداب و رسوم نوروزی مردم شهرها و روستاهای ولایت سغد در شمال تاجیکستان است.

بررسی آداب و رسوم نوروزی خجند، واروخ، مستچاه، اسفره، استروشن، ظفرآباد، زرافشان و… بخشی از محتوای اصلی نوروزنامه سغد به شمار می‌رود که در طی آن به رسوم جالب بایچیچک گردانی، جفت براران، سمنک‌پزی و… به صورت مفصل اشاره شده است.

این اثر که واژه‌های ویژه فارسی تاجیکی نیز در پاورقی توضیح داده شده، چندی پیش با مقدمه سیدمحمد بهشتی، ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی در 250 صفحه منتشر شد.

n00248569-t

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *